ponedjeljak, 31. listopada 2016.

Nebeski kolač

Idealan spoj  višanja, vanile i malo kokosa. Osvežavajuć kolač sa slatko kiselkastim ukusom, sa taman toliko višanja da razbije slatkoću i jednostavnost kolača koji bi se dobio samo sa koricom i kremom od vanile.

Kora:
  • 3 belanca
  • 3 kašike šećera
  • 1 kašika brašna
  • 5 kašika kokosa
Deo sa višnjama:
  • 1/2 tegle kompota od višanja ( višnje i sok )
  • 100 ml vode
  • 1 kašika šećera
  • 2 kašike gustina ( skrob, nišesta )
Vanila krem:
  • 3 žumanca

  1. 600 ml mleka

  • 2 kašike šećera
  • 3 kašike gustina
  • 250 ml slatke pavlake
  • 1 kašičica ekstrakta od vanile
Glazura:
  • 150 gr čokolade
  • 4 kašike ulja                                                
  •  Priprema:

Uključiti rernu na 180 stepeni.
Ulupati belanca sa šećerom u jak šne, pa dodati brašno i kokos i najsporijom brzinom na mikseru sve umutiti.
Pleh dimenzija 30 x 20 cm pouljiti pa posuti brašnom i istresti masu za koru.
Staviti da se peče 15 – 20 minuta.
Gotova je kad blago počne da žuti odgore.
Dok se kora peče praviti vanila krem jer on treba da se hladi.
Pomešati žumanca sa šećerom, gustinom i 100 ml hladnog mleka.
Ostatak mleka staviti da provri.
Zakuvati pa mešati dok se ne zgusne.
Skloniti sa vatre, dodati ekstrakt vanile, promešati i staviti prozirnu foliju, pa ostaviti da se hladi.
Za fil od višnja ocediti pola soka od višanja iz tegle, dodati vodu.
Pomešati gustin, i šećer, pa malo dog soka umešati.
Ostatak staviti da provri.
Zakuvati i mešati, kada se zgusnulo skloniti sa vatre.
Preko pečene kore istresti fil od višanja, svuda rasporediti pa ostaviti da se hladi i stegne.
Dok se ohladi i stegne taman i kuvani krem od vanile i žumanaca će se ohladiti.
Ulupati slatku pavlaku pa pola dodati u ohladjen krem, umutiti, pa dodati još pola i opet umutiti.
Ako je i dalje pregusto može se dodati malo hladnog mleka pa se sve umuti.
Na žele od višanja istresti ceo krem od vanile i žumanaca i rasporediti svuda podjednako.
Čokoladu otopiti sa uljem i preliti preko kolača, lepo poravniti pa prodrmati celu tepsiju da čokolada lepo ” legne”.
Ostaviti kolač da se stegne nekoliko sati u frižideru pa seći i služiti.

nedjelja, 30. listopada 2016.

http://www.uredisvojdom.com/article/340/male_tajne_kuhanja_priprema_ribe


MALE TAJNE KUHANJA: PRIPREMA RIBE

PIRJANA RIBA

Kako riba u sebi ima dosta vode, možemo je dinstati u njenom vlastitom soku, bez obzira na to koje je vrste riba, da li cijela ili u komadima. Počinje se tako da se riba stavi na zagrijano ulje, a dalje se dinsta u poklopljenoj posudi. Postepeno se dodaje limunov sok, bijelo vino ili ocat. Kako bi poboljšali okus, soku u kome se riba dinsta možemo dodati različito povrće. Riba se može dinstati i u pećnici ako je zamotamo u tzv. škartoc (ribu zamotamo u papir za pečenje kao vrećicu i zavežemo špagom).

KUHANA RIBA

Većina riba se može kuhati. Kuhaju se cijele ili isječene na krupnije komade. Ribu je najbolje kuhati u posudi s rešetkastim uloškom jer je kuhana riba mekana i krta pa ju je s rešetkom lakše izvaditi u komadu. Ako nemate takvu posudu, kuhajte je u emajliranim posudama pazeći da veličina posude odgovara veličini ribe.
Vodu u kojoj kuhamo ribu, treba posoliti, dodati krupnije nasječen crveni luk, listove lovora, papar u zrnu i malo vinskog octa koji će spriječiti da se riba kuhanjem raspadne. Morsku ribu uvijek počinjete kuhati u hladnoj vodi!
Kad je riba skuhana, pažljivo se izvadi i ostavlja da se ocijedi. Kuhanu ribu možemo preliti s čistim maslinovim uljem, rastopljenim maslacem ili nekim umakom, a kao prilog možemo poslužiti kuhani krumpir, blitvu ili drugo kuhano povrće.

PRŽENA RIBA

Riba se prži u dosta masnoće. Može se pržiti i velika i mala riba. Velike ribe je praktičnije rasjeći na nekoliko manjih komada. Nakon čišćenja i pranja, ribu treba osušiti papirnatim ručnikom ili čistom kuhinjskom krpom. Prije prženja, ribu možete uvaljati u brašno kako bi dobili finu, hrskavu koricu. Ribe možete i panirati (pohati) tako da ih umočite u tekuće tijesto (slično kao za palačinke).
Kod prženja ribe pazite da ulja ima dovoljno i da je dobro zagrijano jer će se riba više skuhati nego ispržiti. Nemojte pretjerivati s količinom ribe koju pržite. Bolje je da ima manje ribe i više ulja jer će riba biti hrskavija i bolje pečena. Ako ima manje ulja i više ribe, bit će mekana.
Nakon prženja, ribu izvadite na rešetku ili papirnati ručnik kako bi se iscjedio višak masnoće.
Prženu ribu možete poslužiti uz krumpir salatu ili kuhani krumpir s blitvom.

PEČENA RIBA

Ribu možemo peći na štednjaku ili u pećnici. Manje ribe ili komade većih riba ili filete pečemo na štednjaku u tavi na malo ulja. Prethodno ju treba dobro posušiti, a ulje u tavi dobro zagrijati.
U pećnici se peku cijele ribe. Za kvalitetno pečenje ribe u pećnici treba nam rešetkasti uložak koji se postavlja iznad dna posude za pečenje. To je neophodno zato što riba sadrži dosta vode pa ako bi se pekla na dnu posude ona bi se u stvari pirjala (dinstala). Prije pečenja u pećnici, riba se premaže sa uljem. Peče se ovisno o veličini, 30, 40, 50… minuta.

RIBA NA GRADELAMA

Gradele su idealan način za pečenje manjih i srednje velikih riba. Tajna dobro pečene ribe na gradelama je u dobroj vatri i nauljenoj rešetki. Žar mora biti dobro raspoređen kako bi temperatura bila ravnomjerna po cijeloj površini.
Obzirom da se riba na gradelama najviše ocijedi od masnoće, slobodno je možemo premazivati uljem kako se ne bi presušila. To je najbolje činiti s grančicom ruzmarina koju umačemo u maslinovo ulje.
Ribu nije dobro često okretati kako je ne bi raskomadali. Pečenu ribu sa gradela dobro je preliti s maslinovim uljem i češnjakom.

subota, 29. listopada 2016.

BOSANSKA RAZLJEVUŠA! ZA 15MINUTA GOTOV RUČAK A , MUŽ ODUŠEVLJEN!!





















Lagano jelo. Jednostavna i jeftina priprema. Ko voli, nek izvoli. Sastojci 1 manja okrugla tikvica (mogu i duguljaste) 1/2 l kiselog mlijeka ili jogurta (može i sirutka ili svježe mlijeko) 3 prepune supene kašike bijelog brašna 3 prepune supene kašike kukuruznog brašna 1 pakovanje praška za pecivo 2 jaja 2 supene kašike ulja sol Priprema 1. Ogulite i izrežite tikvicu na sitne komadiće (nemojte je rendati jer će postati vodenasta, ukoliko je isjeckate u sjecku, to je ok). Poslite, pokrijte krpom i ostavite postrani. 2. U drugoj zdjeli umutite jaja, kiselo mlijeko ili jogurt i ulje. Dodajte brašno (bijelo i kukuruzno) i prašak za pecivo. Izmješajte dok se sve dobro ne sjedini a zatim dodajte tikvicu. Ja sam sve radila u istoj zdjeli. Smjesu dobro promješajte, zatim izlijte u veću tepsiju za pečenje koju ste prethodno zagrijali u pećnici a zatim pouljili. Na taj način će vam kora biti hrskavija i neće se ljepiti komadi za tepsiju kod vađenja. 3. Pecite u pećnici na 200 C oko 30ak minuta. Ukoliko želite da vam porumeni razljevuša, pojačajte temperaturu na 250 C 10ak minuta pred kraj pečenja. Izvadite iz rerne i ukoliko želite, premažute kajmakom dok je razljevuša još vrela. Može se posuti i sitno nasjeckanim svježim peršunom.

BAKLAVA

http://www.coolinarika.com/recept/733558